Twoja oczyszczalnia

Wywóz szamba – usługa sformalizowana i konsekwencje nielegalnego działania?

Właściciele nieruchomości bez dostępu do kanalizacji muszą zbudować szambo, czyli podziemny, zazwyczaj bezodpływowy zbiornik na ścieki. Chociaż istnieją firmy specjalizujące się w legalnym wywozie nieczystości, niektórzy decydują się na oszczędności i działają niezgodnie z prawem. Jakie są konsekwencje takiego postępowania?

Co to jest szambo?

Szambo to zbiornik, często wykonany z betonu, służący do gromadzenia ścieków z domowych urządzeń kanalizacyjnych. Może być podłączony do miejskiej sieci kanalizacyjnej jako zbiornik retencyjny lub działać niezależnie. Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, każdy dom powinien być podłączony do sieci wodno-kanalizacyjnej, mieć szambo lub własną oczyszczalnię ścieków.

Obowiązek umowy z firmą

Właściciele nieruchomości zobowiązani są do zawarcia umowy z firmą posiadającą uprawnienia do opróżniania szamb oraz transportowania nieczystości płynnych. Muszą także posiadać rachunki za wywóz nieczystości, a sam wywóz musi być potwierdzony pisemnie.

Kontrole i ewidencja

Urząd gminy ma kompetencje do sprawdzenia, czy obowiązek został zachowany oraz prowadzi ewidencję gospodarstw domowych, które nie korzystają z sieci wodno-kanalizacyjnej. Ewidencja obejmuje gospodarstwa z przydomowymi oczyszczalniami ścieków oraz te ze zbiornikami asenizacyjnymi.

Częstotliwość wywozu szamba

Chociaż ustawa nakłada obowiązek opróżniania szamba, nie precyzuje, jak często powinno to nastąpić. Częstotliwość zależy od wielkości szamba i zużycia wody przez gospodarstwo domowe. Niewłaściwe zarządzanie szambem może prowadzić do jego przepełnienia i związanych z tym problemów, takich jak przykry zapach czy skażenie środowiska. Współcześnie istnieją czujniki pozwalające na monitorowanie poziomu odpadów w szambie, co ułatwia właściwe zarządzanie jego opróżnianiem.

Koszty wywozu szamba: co musisz wiedzieć

Chociaż koszty szamba obejmują jego zakup i montaż, opłaty za systematyczne opróżnianie zbiornika przez profesjonalne firmy są również niezbędne. Opłata zazwyczaj wynosi od 150 do 350 zł za metr sześcienny wywożonych nieczystości, a usługę należy powtarzać co najmniej co dwa tygodnie, aby uniknąć przepełnienia zbiornika.

Kary za brak umów i rachunków

Nielegalne postępowanie z nieczystościami, takie jak ich wywóz bez odpowiednich umów z firmami asenizacyjnymi, może prowadzić do kary w postaci mandatu karnego w wysokości 500 zł. Jeśli sprawa trafi do sądu rejonowego, kara grzywny może wynieść do 5000 zł.

Alternatywa: przydomowa oczyszczalnia ścieków

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to przyjazne dla środowiska rozwiązanie dla domów w gminach o rozproszonej zabudowie, gdzie budowa sieci kanalizacji może być technicznie lub ekonomicznie nieuzasadniona. Przydomowe oczyszczalnie wykorzystują naturalne procesy biologiczne do rozkładu ścieków na nieszkodliwe związki mineralne, które można bezpiecznie odprowadzać do środowiska naturalnego.

Formalne aspekty budowy przydomowych oczyszczalni ścieków regulowane są przez Prawo budowlane oraz akty wykonawcze. W przypadku oczyszczalni o wydajności do 7,50 m3 na dobę, przepisy prawa budowlanego pozwalają na budowę na podstawie zgłoszenia, niezależnie od rodzaju oczyszczalni czy celu jej funkcjonowania.

W skrócie, nielegalne opróżnianie szamba może prowadzić do konsekwencji prawnych i środowiskowych. Właściciele nieruchomości powinni przestrzegać przepisów, zawierać umowy z profesjonalnymi firmami i regularnie opróżniać szambo, aby uniknąć problemów związanych z przepełnieniem i negatywnym wpływem na środowisko. Korzystanie z czujników do monitorowania poziomu odpadów w szambie pozwala na lepsze zarządzanie wywozem nieczystości i minimalizowanie ryzyka związanego z nieprawidłowym postępowaniem.

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Click outside to hide the comparison bar
Compare